Yıllardır gece gündüz demeden, çok yoğun ve yorucu bir süreçten geçtiniz, nihayet mezun oluyorsunuz. Çok özgürce planlar yapıp özgürce giyinemediniz ve artık okul bitiyor… Çocukluk dönemini bir haylice aşıp  yetişkin oldunuz bile. Hayata bakışınızla birlikte şekilsel olarak da bir kırılma ve yenilenme dönemine girmeye hazır mısınız? Hayır pek çoğunuz değilsiniz biliyorum. Mezuniyette giyeceğiniz ve hayatınızda hiç giymediğiniz tarzda abiye bir kıyafetle başlamak bazılarınıza biraz sert gelebilir! Ama korkmayın, sonuç güzel olacak…

Parlak, desenli, payetli, işlemeli ve daha bilumum kumaş çeşidiyle dikilmiş elbiseler ilk başta abartılı, frapan ve gereksiz gelebilir. Eğer materyalleri doğru miktarlarda ve doğru bir modelle birleştirmeyi başarabilirsek sonuç şahane olacak. Pek çoğunuz eminim hazır bir kıyafet tercih etmek isteyecek. Hem uygun fiyatlı olması açısından, hem de bedeninizde nasıl duruyor  emin olmak  adına doğru bir adım olabilir. Ya da fazlasıyla özenip istediğiniz modeli diktirebilirsiniz ki Allah yardım etsin size ve annenize, çileli bir süreç haline dönüşmesi muhtemel..

Henüz çok genç kızlar olarak sizlere ilk tavsiyem ne çok çocuksu şirine, ne de abartılı salon kadını olun… “Peki ama nasıl ki” diyorsanız ben şimdi hemen size durumu formüle edeyim.

Biliyorum ki çoğunuz bir prenses gibi görünmek istiyorsunuz; kalp yaka straplez üstler, tülden tütü gibi kabartılmış etekler, çiçekler böcekler derken… Tamam biraz şirinlik hala var ruhunuzda biliyorum ama ne bale gösterisi için sahneye, ne de balkabağından arabaya binmeyeceksiniz. Kostümlü bir balo için pekâlâ istediğinizi giyebilirsiniz. Yine kalp yaka veya düz straplez bir elbise giyebilirsiniz tabi ki, ama eteğini çok abartılı, kabarık bir modelden uzak durmanızda fayda var. Kumaş olarak tül, şifon, krep ve ipek türlerini tercih edebilirsiniz. Dantel kumaşlar bütün olarak kullanılabilirken, aplike edilerek de hoş bir görünüme kavuşabilirsiniz. Soft çiçek desenleri, puantiye  ve işlemeli kumaşlar da doğru kullanıldığında fark yaratacaktır. İşleme demişken boncuk ve taşların ağırlığından gece kabus olmasın dikkat!
Eteklerde A kesim dediğimiz veya yarı balık formlarla, kloş kısa modeller sizin yaşınıza daha uygun olacaktır. Yarı balık formdaki eteklerle çok şık ve rahat olabilirken,  çok dar balık kesimler sizi fazlasıyla kısıtlayıp, olgun ve abartılı bir görünüme sokabilir

Genel elbise formlarını belirtmişken, biraz da dekolteden bahsetmek istiyorum. Dekolte doğru vücutta ve doğru miktarlarda kullanıldığında her zaman şık ve etkili duran bir detaydır. Ancak, henüz yeni yeni şekillenen vücut hatlarınıza nerede olursa olsun dekolteyi asla abartmamanız gerektiğini net olarak söyleyebilirim. Dekolte sönük olmadığında güzel durur, aksi halde annenizin kıyafetini giymiş gibi durursunuz ki yapmayın kızlar, partinin dikkat çekeceğim derken dikkatleri dağıtan kızı olmayın derim…

Ayakkabılara karışmayacağımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, hele ki o altı toynak gibi duran platform ayakkabıları asla görmezden gelemeyeceğim… Platform taban tabi ki güzel durabilir ama ne olursunuz abartmayın, zarif ve kuğu gibi inen bir bacağın altında kocaman ve son derece kaba duruyorlar emin olun. Stiletto ve bilekten bağlı bantlı ayakkabılar çok zarif olacağınıza amin olun. Düz desensiz kumaş bir elbisenin altına giyeceğiniz, renkli, desenli, dantelli veya taşlı bir ayakkabıyla her şeyi bambaşka hale getirebilirsiniz. Çanta seçiminde de elbisenizin rengi veya ışıltılı küçük çantalar görselliğinizi tamamlayacak önemli detaydır. Açık ve soft elbiselerinizin üstüne simsiyah veya orantısız iri çantalar kullanmamanız gerektiğini belirtmeme gerek yok sanırım.

Saç ve makyaj konusunda biliyorsunuz ki doğallıktan yanayım. Hele de sizin gibi gencecik ve temiz cildi olan kızlara kalın bir fondoten ve yoğun göz makyajı asla önermem. Biliyorum çocukluktan beri böyle bir fırsat beklediğiniz için, elinizden geleni ardınıza koymayacaksınız ama sakin olun… Daha çok zamanınız olacak bundan sonrası için, artık yetişkinsiniz makyaj yapmaya da gece kıyafeti giymeye de saç renklendirmelere de bolca zaman ve fırsatınız olacak. İnce bir fondoten, yok gibi ten rengi tonlarında bir makyaj tam size göre. Kirpik diplerine ve göz altına çaktırmadan biraz koyu verebilirsiniz. Kirpik zaten makyajı tamamlayan mucizevi bir detay, doğal ve tek tek olanlardan kullanabilirsiniz. Abartılı topuzlar ve bukleler yasak, sakın ha! Doğal toplanmış topuzlar tercih edebilirken, yarı toplanmış veya abartısız dalgalı salık saçlar şahane duracak.