Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan, Çanakkale’ye bağlı, şirin bir ada Bozcaada. Kuzey Ege’de yer alması nedeniyle kuzey rüzgarlarından payına düşeni fazlasıyla alıyor. Özellikle yaz aylarında, ada dışındakiler sıcaktan kavrulurken, Bozcaada sakinleri ve tatillerini burada geçirenler tatlı tatlı esen rüzgarın ve serin havanın tadını çıkarıyorlar. Bir gidenin çabucak vazgeçilmezler listesinde üst sıralara yükselttiği Bozcaada, yılın her dönemi ada sevdalılarını ağırlıyor. Bizimde favorilezzetler olarak yolumuz Bozcaada’ya düştü. Burda birbirinden değerli lezzetlerle tanıştık. Başarı hikayeleri dinledik.

Tanrı Bozcaada’yı insanların ömrü uzun olsun diye yaratmış sanki. Öyleyse Bozcaada’ya gitmeli ve masmavi denizini içimize çekmek gerek dedim. Bozcaada’ya Çanakkale’den günde tek sefer gidiş tek sefer dönüş yapan feribotlarla gidebilirsiniz. Ancak ben Geyikli Bozcaada yolunda doğal zeytin ve zeytinyağı üretim tesisi olan Dalgıç Ticaret’in doğal ortamında kahvaltımı yaptım. Domates biberler de kendi bahçelerinden organik bir de zeytinyağı kokusuyla tadıyla enfes. Pişiler de zeytinyağında kızartılmış. Çanakkale domatesi ve biberinden doğal salçalar ise sağlıklı ve leziz. Burada doğal olmayan bir şey bulmak imkansız. İsteyen kahvaltı sonrası zeytin, zeytinyağı, ezine peyniri, salça, doğal bal ve bir çok kahvaltılık ürünü tadabilir ve satın alabilirsiniz. Zeytinyağı sabunu, kolonyası ve daha nicesini bulabilirsiniz. 

Peki Bozcaada’da nerede denize girmeli nerede yemeli içmeli ?

Ayazma plajı, Sulubahçe koyu, Habbele plajı, Beylik koyu, Akvaryum koyu, Çayır koyu, Tuzburnu koyu Poyraz limanı koyu, Tekirbahçe koyu denize girebileceğiniz plajlar.İ ncecik kumu ve turkuaz rengi deniziyle Ayazma plajı favorim.

Ali Baba Et&Balık Restaurant

Bozcaada’ya geldiyseniz kesinlikle Ali Baba Restaurant’ta Ramazan ustanın 14 yıl yurtdışı deneyimiyle harmanladığı lezzetlerini denemelisiniz. Özellikle kalamar, kağıtta ahtapot, Jumbo karidesli enginar ve Rum böreği favorilerim. Tüm mezeleri oldukça lezzetli. Deniz ürünleri ve mezeler Çamlıbağ beyaz şarabıyla çok uyumluydu. Sadece deniz ürünleri değil köfte ve et menüsü de oldukça iddialı. Sunumlar hem hızlı hem de sıcacık geliyor. Ayrıca porsiyonlar doyurucu. Ali baba Bozcaada’da 2 ayrı yerde hizmet veriyor. Bu lezzetli mekanların yaratıcısı ise Nazmi bey ve Burcu Hanım.

Nevreste  Bozcaada

Nevreste hanım’dan ismini alan bu mekan harika deniz ürünleri ve mezeleriyle Bozcaada’ya ege esintisi getirmiş. Egelim ve kabak çiçeği dolması favorilerimdi. Bozcaada’ya yolu düşenler kesinlikle burada yaz için ideal bu lezzetleri denemeli. Nevreste hanıma ve Elmas Orkide ve Aynur hanıma sevgilerimle! Bir sonraki yazımda Bozcaada’da kalınacak butik otelleri ele alacağım.Hepinize huzurlu tatiller diliyorum!!!