Çok farklı ve alışılmadık doga olaylarının meydana geldigi bir yaz yaşıyoruz, korkuyoruz ama ısrarla yeşili katletmek için de elimizden geleni yapıyoruz. Kuzey ormanlarımız kalmadı, cadde kenarlarında olan çiçeklerle doğaya sahip çıktığımızı sanıyoruz tıpkı mutfak çalışanlarına yapıldığı gibi… Tüm yük onlarda ama sağlık sıhhatleri ve gelecekleri söz konusu olduğu zaman herkes üç maymunu oynuyor.

Nasıl hizmet verileceği, nasıl hazırlık yapılacağı, daha hızlı nasıl olabiliriz vs. vs. personel ve işletmeciler ile bir dünya konuyu paylaştık ve uygulamaya aldık ve geldik en önemli konulardan birine, işçi sağlığı ve iş güvenliği.

Ülkemizde önceki yıllara nazaran daha hassas yaklaşılan bir konu haline geldi. Bu sevindirici, fakat ne kadar uygulanıyor ve işletme sahipleri ve hatta bire bir kendilerini ilgilendiren bu konu hakkında çalışanlar ne kadar ciddiler.

Aslında benim ilk sözüm ne işletmecilere ne de çalışanlara, ilk sözüm devlet yetkililerine , ve federasyon başkanlarına.

Şimdi hep beraber hayal edelim, yerleri fayans yani azıcık ıslansa bile buz pistine dönen bir mekan, sıcaklık ortalama 45-50 derece (ocakların başındaysanız buna 10 derece daha ekleyin) ocakların üzerinde kaynayan yemekler, kaynayan sular, fritöz ve tavalarda kaynar yağlar, tavalardan göğsünüzü sıyıran 1,5 metre boyunda alevler, lbg ya da doğal gaz boruları, ızgaradaki yanan kömür, açıkta olmasa bile yerden en fazla 50 cm yükseklikteki elektrik hatları ( bir çok işletmede bu hat 20 cm yükseklikte ve izole edilmemiş durumda) keskin bıçaklar, satırlar, servis çatalları, krıldığı zaman ustura keskinlindeki porselen tabaklar ve daha niceleri… Korkutucu değil mi? Evet korkutucu ve tehlikeli, altını birkez daha çizerek söylüyorum TEHLİKELİ, peki mutfak çalışanı olmak tehlikeli işler sınıfına giriyor mu? maalesef hayır.

Bu kadar tehlike barındıran, küçük bir dikkatsizlikte geri dönülmez zararlar verebilecek bir orta, bir iş maalesef tehlikeli işler sınıfında kabul edilmiyor.

Çok basit bir örnek verecek olursak hazır kedi köpek maması imalatı tehlikeli işler sınıfında! http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/11/20091125-10.htm

Şimdi sizlere şu ülkede böyle, burada böyle diyerek örnekler verip sıkmayacağım. Yapılan iş belli ve muhakkak tehlike sınıflandırması yapılarak kanun yeniden düzenlenmeli, bu sınıflandırılma yapılırsa mutfak çaılışanlarının iş ve çalışma kaliteleri artacak gelecek ile ilgili sosyal güvenceleri farklı bir hal alacaktır. Basit bir araştırma yaparsak bu artıları hemen görürüz. Peki ya iş verenler? Bence işverenler daha da rahat edecekler, yasa ile belirlenmiş ve yapılması zaruri olan yaptırımlar otomatik olarak hayata geçeceği için iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili tüm konular kendiliğinden halledilmiş olacak.

Sonuç olarak doğaya saygı göstermezseniz muhakkak kendini size kötü şekilde hatırlatır ve kendinize bir şey olmaz diye düşünerek bu ve buna benzer konuların arkasında durmazsanız bir gün muhakkak sizin de kapınız kötü şekilde çalınır.

Yeşillikler içinde doğayla dost kazasız mutlu işler mutlu yarınlar efendim..

Saygı ve sevgi ile kalın…